Programy i przedsięwzięcia Ministra dla uczniów, nauczycieli i szkół

19. Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna – 3 medale dla polskich uczniów

19. Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna – 3 medale dla polskich uczniów

Dobre wieści z Indonezji! Nasi uczniowie znakomicie spisali się podczas 19. Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej. Młodzi geografowie przywiozą do kraju 3 srebrne medale. W zawodach udział wzięło 177 uczniów z 45 krajów. Serdecznie gratulujemy!

Wynik polskiej reprezentacji

19. Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna odbyła się w Bandung, które leży na indonezyjskiej wyspie Jawa (8-13 sierpnia). W zawodach wzięło udział 177 zawodników reprezentujących 45 krajów. Nasi uczniowie zdobyli 3 srebrne medale, potwierdzając prezentowany od lat wysoki poziom polskich geografów. Ze srebrnymi krążkami do kraju wracają:
  • Aniela Pimpicka z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie, która zajęła 18. miejsce na świecie,
  • Maciej Jankowski reprezentujący I Liceum Ogólnokształcące im. Lotników Polskich w Oleśnie, który uplasował się na 20. miejscu,
  • Nikodem Doroba z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, który zajął 27. miejsce.
Najwyższy wynik w zawodach uzyskała Passakarn Leewongcharoen z Tajlandii. Udział polskiej drużyny w zawodach w Bandung został dofinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Zmagania najlepszych młodych geografów na świecie

Podczas kilkudniowych zawodów uczniowie zmierzyli się z trzema rodzajami zadań. W teście pisemnym odpowiadali na pytania dotyczące m.in. zanikania Jeziora Aralskiego, zmian użytkowania terenu w Burkina Faso w związku ze zmianami klimatu, problemów wodnych terenów miejskich, turystyki narciarskiej, procesów brzegowych w Kalifornii oraz globalnych zmian transportu morskiego. Elementami zawodów były także zajęcia terenowe, które odbyły się w parku leśnym Juanda na przedmieściach Bandung oraz jego okolicach. W ramach tego zadania uczniowie mieli m.in. przeanalizować obecne zagospodarowanie obszaru, geologię i panujące tam stosunki wodne oraz zaproponować rozwiązania zidentyfikowanych problemów występujących na tym obszarze. Ostatnim elementem zmagań był quiz multimedialny, który zawierał 40 zadań jednokrotnego wyboru z geografii fizycznej oraz społeczno-ekonomicznej.

Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna

Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna (International Geography Olympiad, iGeo) to coroczne zawody dla uczniów szkół ponadpodstawowych, w których udział biorą zwycięzcy krajowych rywalizacji. Organizuje je Międzynarodowa Unia Geograficzna. W dotychczasowych olimpiadach Polacy potwierdzali swój wysoki poziom, siedmiokrotnie wracając z laurami zwycięzców w klasyfikacji drużynowej (1996, 1998, 2000, 2004, 2006, 2015 i 2017). Odnieśli również znaczące sukcesy w klasyfikacji indywidualnej. Jesteśmy dumni z naszych uczniów i życzymy im kolejnych sukcesów!