Programy i przedsięwzięcia Ministra dla uczniów, nauczycieli i szkół

5 medali dla polskich uczniów podczas Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej

5 medali dla polskich uczniów podczas Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej

Kolejni polscy uczniowie dołączają do grona laureatów międzynarodowych zawodów przedmiotowych. Grupę tę poszerzają młodzi fizycy, którzy podczas 53. Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej zdobyli 5 medali (1 złoty, 3 srebrne i 1 brązowy). Tegoroczne zawody odbyły się w Japonii (10-17 lipca). Serdecznie gratulujemy!

Polscy uczniowie wśród najlepszych

W ramach 53. edycji Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej złoty medal wywalczył Filip Baciak. Srebro otrzymali: Michał Lipiec, Andrzej Maroń i Stanisław Karpiejczyk. Brązowym krążkiem został natomiast nagrodzony Mateusz Kamiński.

Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna

Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna odbywa się w lipcu, co roku w innym kraju. Jest skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych. Wydarzenie gromadzi ok. 400 uczestników z 90 państw.

Uczniowie zdobywają punkty w dwóch częściach: teoretycznej i doświadczalnej. W pierwszej rozwiązują zadania. Z kolei druga polega na pomiarze wspartym obliczeniami. Zawody mają charakter indywidualny – nie ma oficjalnych statystyk grupowych.

Warto wspomnieć, że pierwsza międzynarodowa olimpiada fizyczna odbyła się w Warszawie w roku 1967. Brały w niej udział tylko państwa z Europy Środkowej: Czechosłowacja, Bułgaria, Węgry i Rumunia. Wielu byłych laureatów i zwycięzców tych zawodów jest obecnie cenionymi naukowcami. Z tego grona wywodzą się również organizatorzy aktualnych edycji.

Serdecznie gratulujemy wspaniałych rezultatów i zachęcamy do rozwijania naukowych pasji!