Programy i przedsięwzięcia Ministra dla uczniów, nauczycieli i szkół

Było, nie minęło – relacja z rajdu „Martyrologii Poległych Lubelszczyzny”

Było, nie minęło – relacja z rajdu „Martyrologii Poległych Lubelszczyzny”

Relację z pierwszego rajdu „Martyrologii Poległych Lubelszczyzny” połączoną z opowieścią o mrocznych epizodach II wojny światowej, które rozegrały się na Lubelszczyźnie, możemy zobaczyć w jednym z odcinków programu „Było, nie minęło – Kronika zwiadowców historii”. Zachęcamy wszystkich miłośników historii to obejrzenia pasjonującego materiału!

Było, nie minęło

Autor programu Adam Sikorski zabiera młodego widza na poszukiwania. W drogę, na której padają pytania, ale też nieznane dotąd odpowiedzi. Inicjator rajdu martyrologii Ryszard Biesak – historyk regionalista, wraz z autorem programu Adamem Sikorskim przybliżają historie niemieckich zbrodni rozgrywających się w wybranych miejscowościach ziemi lubelskiej. Pokazują, że historia to nie tylko wielkie bitwy, ale także wydarzenia na ziemiach lokalnych. Program przeplatają sceny retrospekcji wydarzeń II wojny światowej.

Szlakiem zbrodni niemieckich – rajd „Martyrologii Poległych Lubelszczyzny”

Trasa rowerowa biegła przez miejscowości znane z okrutnych i bezwzględnych działań hitlerowskich organizacji – Selbstschutz i 101. Batalion Rezerwowy Policji. Kwiecień 1940 r. oraz wrzesień 1942 r. pochłonął tysiące niewinnych ofiar. Dla młodzieży uczestniczącej w rajdzie była to cenna lekcja historii.

Organizatorem wydarzenia był Dom Kultury im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Kocku. Patronat nad wydarzeniem objął Minister Edukacji i Nauki.

Polowa lekcja historii

Wzbudzenie zainteresowania historią wśród młodzieży nie jest łatwe. Połączenie zdobywania wiedzy z ruchem jest pasjonującą lekcją przeszłości.

W wydarzeniu wziął udział minister Przemysław Czarnek, który wraz z uczestnikami rajdu zapalił znicze w miejscach pamięci – Talczynie, Nowinach, Bronisławowie Dużym, Józefowie Dużym oraz Zakępiu. Łącznie w rajdzie wzięło udział ponad 150 osób.

Materiał do obejrzenia na stronie TVP VOD