Programy i przedsięwzięcia Ministra dla uczniów, nauczycieli i szkół

Już wkrótce startuje II edycja wspólnego przedsięwzięcia MEiN i PZPN „Poznaj Polskę na sportowo”

Już wkrótce startuje II edycja wspólnego przedsięwzięcia MEiN i PZPN „Poznaj Polskę na sportowo”

Przed nami II edycja przedsięwzięcia „Poznaj Polskę na sportowo”. To wspólny projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej z budżetem co najmniej 10 mln zł. W tej edycji rozszerzyliśmy katalog meczów oraz kosztów objętych dofinansowaniem. Na mecze będą mogli wyjeżdżać nie tylko uczniowie z klubów piłkarskich, ale także z kadr wojewódzkich prowadzonych przez Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej. Zachęcamy do udziału! Zapisy już wkrótce.

Nowości w programie

Wyjazdy na mecze rozpoczną się na przełomie kwietnia oraz maja i będą realizowane do końca 2023 r. W tej edycji przedsięwzięcia wprowadzamy zmiany, które m.in. rozszerzą ofertę meczów oraz grupę uczestniczącą w programie.

– Ta pierwsza edycja pokazała, że zainteresowanie programem jest ogromne. Pokazała, że musimy program kontynuować. Stąd druga edycja – rozszerzona – podkreślił Minister Edukacji i Nauki.

Najważniejsze zmiany

  1. Rozszerzamy listę beneficjentów: oprócz uczniów z klubów piłkarskich chcemy zaprosić na mecze również uczniów z kadr wojewódzkich prowadzonych przez Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej.
  2. Rozszerzamy katalog meczów, na który mogą wyjechać uczniowie, dodając: mecze klubowe w europejskich pucharach (UEFA) rozgrywane w Polsce (w roli gospodarza), mecze drużyn i reprezentacji amp futbolu, mecze drużyn i reprezentacji beach soccera.
  3. Rozszerzamy katalog kosztów objętych dofinansowaniem, dodając możliwość dofinansowania na koszty usługi hotelowej (nocleg) dla grup, które spełnią warunki zawarte w regulaminie.

Dołączenie do oferty programu meczów amp futbolu pozytywnie ocenia Marcin Oleksy, zdobywca nagrody FIFA im. Ferenca Puskasa za najpiękniejszą bramką na świecie w 2022 r. – To fajna inicjatywa, żeby pokazać dzieciom naszą grę, jak sobie radzimy w pewnych momentach, co dajemy na boisku. To też przeniesie się na młodzież w szkołach – mówi nasz mistrz.

Założenia programu „Poznaj Polskę na sportowo”

Misją programu jest wspieranie lokalnego patriotyzmu i budowanie przywiązania do swojej małej ojczyzny. Kluby piłkarskie to jeden z kluczowych elementów integrujących lokalną społeczność. Wokół drużyn piłkarskich tworzą się społeczności, które podtrzymują tradycje i zwyczaje. Podobnie jest z reprezentacją narodową, która wspiera budowanie wspólnoty narodowej. Sportowe sukcesy, szczególnie piłkarskie to część naszej historii.

– To buduje dumę z bycia Polakiem, buduje dumę z tego, że są piłkarzami, buduję dumę z własnej Ojczyzny. Na tym nam zależy w „Poznaj Polskę na sportowo” – tak cele przedsięwzięcia podsumowuje Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Wśród założeń przedsięwzięcia są także:

  • promocja wśród uczniów pozytywnych wzorców jakie niesie ze sobą sport, tj. determinacji, wytrwałości, woli walki, konsekwencji, dyscypliny pracy,
  • przedstawienie dydaktycznej i wychowawczej funkcji sportu,
  • przekazanie wiedzy na temat uniwersalnych wartości sportu, historii sportu, w szczególności piłki nożnej,
  • promocję wśród uczniów zdrowego i aktywnego trybu życia.

Z kolei Prezes PZPN Cezary Kulesza wskazuje, że istotnym aspektem przedsięwzięcia jest promocja sportu i piłki nożnej: – To program, który pokazuje piękno polskiej piłki, polskiego sportu. Chciałbym podziękować Ministerstwu Edukacji i Nauki za zaufanie. Bardzo się cieszymy na nową edycję „Poznaj Polskę na sportowo”. Pierwsza zakończyła się dużym sukcesem. Z wyjazdów na mecze skorzystało łącznie blisko 20 tysięcy uczniów. Chcielibyśmy, aby teraz było ich jeszcze więcej! Serdecznie zapraszamy na stadiony! Łączy nas piłka! – podkreśla.

Poznaj Polskę na sportowo I edycja – podsumowanie

Program „Poznaj Polskę na sportowo” umożliwił ponad 19 tys. uczniów (19 069) udział w meczach piłki nożnej. O sfinansowanie wyjazdu na wydarzenia sportowe mogły ubiegać się kluby sportowe zrzeszone w Polskim Związku Piłki Nożnej, których członkami są uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Od 28 września do 16 listopada w projekcie wzięły udział 423 kluby sportowe.

Najchętniej oglądaną rozgrywką sportową był mecz Polska – Chile. Wzięło w nim udział ponad 10 tys. osób (10 673) z 259 klubów z całej Polski.
Program realizował Polski Związek Piłki Nożnej.

Z kolei wśród najchętniej oglądanych meczów klubowych znalazły się:

  • KKS Lech Poznań – Raków Częstochowa (640 osób),
  • Jagiellonia Białystok – Legia Warszawa (514 osób),
  • Pogoń Szczecin – Górnik Zabrze (500 osób).

Test wiedzy o piłce nożnej

W ramach I edycji przedsięwzięcia „Poznaj Polskę na sportowo” PZPN przygotował materiały edukacyjne oraz zorganizował quiz wiedzy dotyczący piłki nożnej. W inicjatywie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, niezależnie od tego, czy trenują piłkę nożną w klubach, czy są po prostu kibicami. Tekst składał się z trzech etapów.