Programy i przedsięwzięcia Ministra dla uczniów, nauczycieli i szkół

Kolejna Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności już działa!

Kolejna Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności już działa!

1 września to nie tylko początek nowego roku szkolnego. To także pierwszy dzień funkcjonowania kolejnej Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA). W Szkole Podstawowej nr 10 w Pruszkowie zostało otwarte jedenaste małe centrum nauki.

SOWA w Pruszkowie

W otwarciu Stefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Pruszkowie uczestniczył Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. rodziny Tomasz Pitucha, który odczytał list od szefa MEiN.

– Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego nadzwyczajnego przedsięwzięcia. Dostosowywanie infrastruktury edukacyjnej czy kulturalnej do wymogów współczesności – zwłaszcza w mniejszych miejscowościach – pozostaje obecnie kluczowym wyznacznikiem postępu cywilizacyjnego – napisał minister Przemysław Czarnek w liście skierowanym do uczestników uroczystości.

W całej Polsce powstają kolejne Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli małe nauki, w których zgodnie z innowacyjnym podejściem praktykowanym od lat w Centrum Nauki Kopernik, wiedzę zdobywa się poprzez samodzielne poszukiwanie i eksperymentowanie. W skład wystawy w Pruszkowie wchodzi 15 eksponatów interaktywnych oraz wyposażenie przestrzeni warsztatowej (Majsternia) służącej swobodnemu eksperymentowaniu i podejmowaniu wyzwań konstruktorskich. Wystawa dotyczy różnych dziedzin nauki, dzięki czemu zwiedzający mogą poznawać rozmaite aspekty świata przyrody, takie jak: ruch, światło, ludzki organizm.

32 małe centra nauki

Łącznie w 32 miejscowościach w Polsce powstaną małe centra nauki. W ubiegłym roku zostały uruchomione dwie pilotażowe Strefy, Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. W 2022 r. planowane jest otwarcie kolejnych 18 takich placówek. Z kolei w roku 2023 powstanie kolejnych 12 małych centrów nauki.

W placówkach tych wykorzystane zostaną najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik.