Programy i przedsięwzięcia Ministra dla uczniów, nauczycieli i szkół

Kolejne Małe Centra Nauki SOWA powstaną w 16 miejscowościach

Kolejne Małe Centra Nauki SOWA powstaną w 16 miejscowościach

Sieradz, Lubin, Uniejów czy Ryglice to tylko niektóre z miejscowości, w których powstaną kolejne Małe Centra Nauki SOWA. Uroczyste wręczenie promes dla 16 partnerów odbyło się w otwartej w maju placówce w Drohiczynie.

16 kolejnych Małych Centrów Nauki

Małe Centra Nauki SOWA – Stefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności to wspólna inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. Zakłada rozwój ogólnopolskiej sieci lokalnych małych centrów nauki w mniejszych miastach i miejscowościach, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik.

– Wręczyliśmy promesy udziału w programie 16 kolejnym partnerom znajdującym się w szesnastu mniejszych i średniej wielkości miastach. Ci partnerzy dobierani są w trybie naboru – każdy może się zgłosić, trzeba spełnić tylko kilka podstawowych kryteriów. Do nich należy kryterium dysponowania odpowiednią przestrzenią, ponieważ wystawa musi stanąć w odpowiedniej przestrzeni, która ma odpowiednie parametry, spełnia kryterium dostępności dla wszystkich, wliczając w to osoby z niepełnosprawnościami. Warunkiem jest to, żeby organizator zapewniał już finansowanie samego utrzymania SOW-y, a także żeby zapewniał, że SOWA będzie dostępna naprawdę. To znaczy, że będzie po prostu otwarta przez większość dni tygodnia, przez większość godzin, tak żeby cała społeczność lokalna mogła z niej skorzystać – mówił podczas wydarzenia  Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik.

Inicjatywa SOWA została uruchomiona w 2021 r. Do tej pory otwarto już 29 takich ośrodków, a trzy następne zostaną uruchomione do końca tego roku. Tylko w tym roku placówki odwiedziło ponad 150 tys. osób. – To jest naprawdę bardzo dużo osób, biorąc pod uwagę, że one znajdują się w niewielkich miastach – podkreśla dyrektor Centrum Nauki Kopernik. – Drohiczyn to jest miasto, które ma 2,1 tys. mieszkańców, a od początku maja do dzisiaj SOWA została odwiedzona przez ponad 7 tys. osób. To pokazuje, jak bardzo potrzebna jest ta inicjatywa – dodał.

SOWA w Drohiczynie

Małe Centrum Nauki SOWA w Drohiczynie zostało otwarte w maju i od samego początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Wpisuje się również w inne drohiczyńskie propozycje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Odwiedzając Małe Centrum Nauki, można zobaczyć również jedyne w Polsce Muzeum Kajakarstwa w Centrum Turystyki Kajakowej w Drohiczynie czy też zwiedzić wystawę motocykli w Muzeum Zabytkowych Motocykli w Drohiczynie. Na miłośników przyrody – poza pięknymi widokami na rzekę Bug – czeka multimedialny Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Puszczyk” i Centrum Produktu Regionalnego.

Drohiczyn – historyczna stolica Podlasia – zaprasza zarówno do odkrywania przyrodniczego piękna i historii, jak również wprowadza w przyszłość. Uczy eksperymentować oraz poznawać reguły i zasady rządzące światem.