Programy i przedsięwzięcia Ministra dla uczniów, nauczycieli i szkół

Lekcja on-line o Witoldzie Pileckim – poznaj historię „ochotnika do Auschwitz”

Lekcja on-line o Witoldzie Pileckim – poznaj historię „ochotnika do Auschwitz”

Zachęcamy uczniów i nauczycieli do obejrzenia lekcji on-line poświęconej bohaterowi II wojny światowej, żołnierzowi AK, działaczowi podziemia niepodległościowego i „ochotnikowi do Auschwitz” – rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Zajęcia poprowadził dr Michał Przeperski związany z Instytutem Historii Nauki PAN oraz nowo otwartym Muzeum Historii Polski. Dla nauczycieli zostały przygotowane także dodatkowe materiały edukacyjne. Lekcja jest dostępna w serwisie TVP VOD.

Lekcja o życiu Witolda Pileckiego

Na platformie TVP VOD dostępna jest bezpłatna lekcja on-line, której tematem przewodnim jest biografia rotmistrza Pileckiego. 45-minutowy materiał został wzbogacony wybranymi scenami z filmu „Raport Pileckiego” i materiałami archiwalnymi. Lekcję prowadzi dr Michał Przeperski, który jest związany z Instytutem Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk oraz nowo otwartym Muzeum Historii Polski.

Dzięki materiałom uczniowie będą mieli okazję bliżej przyjrzeć się życiu rotmistrza Witolda Pileckiego – jednego z polskich bohaterów okresu II wojny światowej, który zgłosił się na ochotnika do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. W raporcie napisanym po ucieczce przekazał światu prawdę o zbrodniach popełnianych przez Niemców. Po wojnie został aresztowany, a następnie skazany przez komunistów na śmierć za działalność wrogą Polsce Ludowej. Nigdy nie wyrzekł się swoich ideałów.