Programy i przedsięwzięcia Ministra dla uczniów, nauczycieli i szkół

Nauka przez eksperymentowanie – Małe Centra Nauki SOWA zachęcają do odwiedzin

Nauka przez eksperymentowanie – Małe Centra Nauki SOWA zachęcają do odwiedzin

W całej Polsce powstają Małe Centra Nauki SOWA. To miejsca wyposażone w nowoczesne i interaktywne eksponaty, w których młodzi ludzie mogą zdobywać wiedzę przez samodzielne odkrywanie i eksperymentowanie. – Naszym zadaniem jest odkrywanie talentów wśród dzieci i młodzieży. Nie zrobimy tego inaczej, jeśli nie pokażemy tego rodzaju sprzętu i tego rodzaju miejsc, w których dzieci same będą mogły odkrywać swoje talenty – tak o założeniach centrów mówi minister Przemysław Czarnek.

SOWA – co to takiego?

Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności to ogólnopolska sieć lokalnych minicentrów nauki, w których wiedzę uczniowie zdobywają przez samodzielne poszukiwanie i eksperymentowanie. SOWY powstają przy już funkcjonujących instytucjach kultury oraz instytucjach naukowo-oświatowych, takich jak domy kultury, biblioteki czy muzea.

Dwie pierwsze Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności otworzyliśmy w 2021 r. W roku 2022 udało się uruchomić kolejnych 17 placówek, a docelowo do połowy 2023 r. w całej Polsce będziemy mieć 32 takie miejsca. SOWA to wspólna inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. Została zapoczątkowana w 2020 r. Wartość projektu to 44 mln zł.

Głównym celem utworzenia Małych Centrów Nauki SOWA jest wzbogacenie lokalnych społeczności o miejsca, które pozwolą dzieciom i młodzieży z mniejszych miast i miejscowości odkrywać i rozwijać swój potencjał. Inicjatywa służy popularyzacji nauki, wspiera rozwijanie zainteresowań raz motywuje do wyboru ścieżki edukacyjnej i kariery naukowej. Przyczynia się także do kształtowania w młodych ludziach poczucia sprawczości, wzmacnia wiarę w siebie oraz rozbudza kreatywność.

– Młodzież z małych ośrodków, takich jak Łomża, nie musi już jeździć do Centrum Nauki Kopernik, ale pewne rzeczy może odkrywać tutaj na miejscu – mówi dr hab. Dariusz Surowik, prof. ANSŁ, Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. – Jest to iskierka, która powoduje, że ciekawość świata, ciekawość nauki jest zaszczepiana w młodych ludziach – dodaje.

Majsternia i wystawa, czyli koncepcja wizualna

SOWA składa się z dwóch przestrzeni: wystawienniczej i warsztatowej. Do dyspozycji placówek jest wystawa i tzw. „majsternia”, gdzie w swobodny sposób można doświadczać wiedzy. W tych miejscach odbywają się różnorodne zajęcia edukacyjno-badawcze, dzięki którym zainteresowani mogą eksperymentować i poznawać naukę w ciekawy sposób. Jak mówi Jolanta Święszkowska, rzecznik ANS w Łomży: – Nauką najłatwiej jest nam zainspirować się w momencie, kiedy my jej osobiście – swoim ciałem, swoją przestrzenia werbalną – doświadczamy.

Wystawa składa się z kilkunastu angażujących eksponatów zaprojektowanych i zbudowanych przez zespół Centrum Nauki Kopernik. Ukazują one zjawiska związane z różnymi dziedzinami nauki, takie jak ruch, światło czy procesy biologiczne. Znalazły się wśród nich m.in. kolorowe cienie (mechanizmy powstawania cienia i mieszania barw), rysowanie w lustrze (koordynacja oka i ręki), czy zadanie – usyp mapę (analiza ukształtowania terenu).

Majsternia to z kolei przestrzeń warsztatowa, przeznaczona do zajęć praktycznych, w której można samodzielnie lub grupowo podejmować wyzwania logiczne, konstruktorskie i inżynieryjne.

Sprawdź, gdzie jest najbliższa SOWA

Zachęcamy do odwiedzin w Małych Centrach Nauki SOWA. Oto lista otwartych placówek.

 • Piotrków Trybunalski, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. M. Curie-Skłodowskiej 3,
 • Racibórz, Szkoła Podstawowa nr 18, ul. Ocicka 52,
 • Piaseczno, Biblioteka Publiczna, ul. Jana Pawła II 55,
 • Świdwin, Centrum Nauki Cordis, ul. Mieszka I 17A,
 • Jaworzno, Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera, ul. św. Wojciecha 100,
 • Rybnik, Zabytkowa Kopalnia Ignacy, ul. Mościckiego 3,
 • Suwałki, Park Naukowo-Technologiczny, ul. Innowacyjna 1,
 • Bolesławiec, Miejska Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida – Centrum Wiedzy, ul. B. Głowackiego 5,
 • Starachowice, Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum, ul. Wielkopiecowa 1,
 • Jarocin, Pałac Radolińskich, ul. Park 3,
 • Pruszków, Biblioteka Publiczna, ul. Jana Pawła II 55,
 • Wodzisław Śląski, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2,
 • Zawiercie, Dworzec PKP, ul. 3 Maja 4,
 • Brzesko, Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku, Plac Targowy 10,
 • Witnica, Regionalne Centrum Ratownictwa, ul. Żwirowa 8,
 • Łomża, Akademia Nauk Stosowanych, ul. Akademicka 1,
 • Malbork, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, ul. Armii Krajowej 68,
 • Wałbrzych, Park Wielokulturowy Stara Kopalnia w Wałbrzychu ul. Piotra Wysockiego 29,
 • Nysa, Bastion św. Jadwigi, ul. Piastowska 19.

SOWA w łomżyńskiej uczelni

W październiku 2022 r. Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności została otwarta w Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. Jak mówi minister Przemysław Czarnek: – SOWA będzie służyła temu, aby wyobraźnia u dzieci działała jeszcze mocniej, żeby same w sobie znajdowały talenty i potencjał, który mają.

To jedyne centrum, które zostało utworzone w budynku uczelni. Taka lokalizacja znakomicie ilustruje pomost między nauką i edukacją, inspirując młodych ludzi do rozwijania swoich naukowych zainteresowań.

SOWA to także ważne miejsce na mapie miasta, a także świetne narzędzie naukowego eksperymentowania, wzmacniające potencjał edukacyjny Podlasia. Znajduje się w budynku Akademii Nauk Stosowanych przy ul. Akademickiej 1 i dostępna jest w godzinach pracy uczelni.