Programy i przedsięwzięcia Ministra dla uczniów, nauczycieli i szkół

„Naukolatek – Nastoletni Naukowiec” – znamy zwycięzców konkursu w województwie podlaskim

„Naukolatek – Nastoletni Naukowiec” – znamy zwycięzców konkursu w województwie podlaskim

Poznaliśmy wyniki etapu regionalnego konkursu „Naukolatek – Nastoletni Naukowiec” w województwie podlaskim. Inicjatywa jest realizowana w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia. 5 zespołów złożonych z młodych badaczy i badaczek będzie reprezentowało region w wielkim finale, który odbędzie się już 6 grudnia na Politechnice Białostockiej.

„Naukolatek – Nastoletni Naukowiec”

Poznaliśmy wyniki etapu regionalnego konkursu „Naukolatek – Nastoletni Naukowiec” w województwie podlaskim. Inicjatywa jest realizowana w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia. 5 zespołów złożonych z młodych badaczy będzie reprezentowało region w wielkim finale, który odbędzie się już 6 grudnia na Politechnice Białostockiej.

Podczas finału etapu regionalnego swoje prace zaprezentowało 16 zespołów z Podlasia. Przeważały prace z zakresu ekologii, energetyki i programowania. Młodzi badacze skupili się na tematach najbardziej aktualnych i ich praktycznym aspekcie. 

Laureaci etapu regionalnego konkursu na Podlasiu

  • „Spy Rover – robot ratunkowo-rozpoznawczy” – Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej,
  • „Monitorowanie i optymalizacja warunków w mieszkaniu” – Szkoły Infotech,
  • „Air Quality Meter System” – II Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim,
  • „Waloryzacja środowiska przyrodniczego w wybranych dzielnicach Białegostoku i na obszarach podmiejskich na podstawie skali porostowej” – VILO, czyli VI Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku,
  • „CyberFill” – Szkoły Infotech.

Serdecznie gratulujemy! 5 zwycięskich zespołów uczniowskich będzie reprezentowało województwo podlaskie w wielkim finale, który odbędzie się 6 grudnia w kampusie Politechniki Białostockiej. Uczniowie będą konkurować z zespołami z województw lubelskiego i podkarpackiego. Życzymy dalszych naukowych sukcesów!

Konkurs na miniprojekty badawcze dla uczniów

Uczelnie tworzące Politechniczną Sieć Via Carpatia wspierają utalentowanych uczniów, włączając ich w rozwój polskiej nauki i województw Polski Wschodniej. To właśnie w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia odbywa się konkurs „Naukolatek” – Nastoletni Naukowiec. Młodzi naukowcy mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 10 tys. zł na realizację swojego pomysłu badawczego.

Konkurs jest adresowany do najzdolniejszych uczniów ze szkół ponadpodstawowych z regionu. Celem uczelni partnerskich należących do sieci (Politechnika Białostocka, Politechnika Lubelska, Politechnika Rzeszowska) jest ukierunkowanie utalentowanej młodzieży na podążanie ścieżką kariery naukowej i przekonanie jej, że może mieć wpływ na tworzenie rozwiązań, które zmieniają życie nas wszystkich. Do współpracy przy konkursie zaproszono również szkoły z województwa podlaskiego.

Projekt uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach zadania „Politechniczna Sieć Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”.