Programy i przedsięwzięcia Ministra dla uczniów, nauczycieli i szkół

Niezwykła podróż w czasie do epoki średniowiecza – zapraszamy do Mstowa!

Niezwykła podróż w czasie do epoki średniowiecza – zapraszamy do Mstowa!

W najbliższą sobotę i niedzielę (7-8 października) zapraszamy do udziału w festiwalu „Mstów – Kroniki Średniowiecza”. Na miłośników dawnej historii czeka wiele atrakcji – warsztaty tańca dawnego, turniej rycerski, pokazy alchemiczne oraz kaskaderki konnej to tylko niektóre z nich. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Art System. Patronat nad wydarzeniem objął Minister Edukacji i Nauki. Zachęcamy do udziału.


Nauka historii przez zabawę

Festiwal „Mstów – Kroniki Średniowiecza” to wyjątkowa inicjatywa, która ma przybliżyć szerokiej publiczności polską tradycję i dziedzictwo narodowe. Jej głównym celem jest odtworzenie klimatu życia w średniowiecznym miasteczku Mstów, które kiedyś tętniło życiem.

– Średniowiecze to epoka, która wywarła ogromny wpływ na kształtowanie się kultury i tradycji Polski. Ten unikalny projekt daje nam możliwość zanurzenia się w codziennym życiu mieszkańców tamtych czasów. Obejmuje on kompleksową rekonstrukcję budynków, takich jak drewniane domostwa, warsztaty rzemieślnicze, kościoły czy inne budowle charakterystyczne dla tego okresu. Wszystko to ma na celu odtworzenie atmosfery, która panowała w średniowieczu – podkreślają organizatorzy.

Historia w zasięgu ręki

W programie wydarzenia znajdzie się wiele akcentów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zgłębiać tajniki historii, ucząc się o tradycyjnych rzemiosłach, które stanowiły o sile gospodarczej Polski tamtych czasów. Warsztaty będą połączone z barwnymi pokazami rycerskimi, prezentującymi umiejętności wojowników, ich zbroje oraz techniki walki.

Jednym z głównych założeń projektu jest również promocja kulinarnego dziedzictwa Polski. Odwiedzający będą mogli skosztować tradycyjnych potraw serwowanych w czasach średniowiecza. Dzięki temu odkryją smaki, które zostały zapomniane przez wieki. – Nie można zapomnieć o lokalnych handlarzach i wystawcach. Będą oni prezentować produkty charakterystyczne dla epoki średniowiecznej, dając możliwość zakupu unikalnych pamiątek i przedmiotów – zachęcają organizatorzy.

Ciekawostki historyczne

Do najciekawszych punktów programu należeć będą walki rycerskie. Ale nie tylko one przyciągną uwagę mieszkańców i gości. Podczas mstowskiego festiwalu wystąpi grupa kaskaderów konnych. Zagra i zaśpiewa duet Żniwa, który z powodzeniem wykonuje muzykę dawną. W programie znajdą się również pokazy tańców średniowiecznych, turnieje rzutu kolczugą, prezentacja broni czarno-prochowej, zawody w rzucie włócznią, toporem lub nożem oraz pokazy alchemika i sokolnika. Oprócz tego warsztaty rzemiosła, animacje, gry i zabawy, obóz rycerski, targowisko, kuchnia rycerska, strefa medialna i Mobilne Laboratoria Przyszłości.

Wydarzenie jest skierowane to wszystkich, którym bliska jest historia oraz tych, którzy chcieliby ją odkryć na nowo. Zachęcamy do udziału szczególnie dzieci i młodzież szkolną, dla których z pewnością będzie to wspaniała edukacyjna przygoda.

Gdzie i kiedy?

Festiwal odbędzie się 7-8 października br. w godzinach 12:00–18.00 na terenie ogrodu klasztornego przy parafii Wniebowzięcia NMP w Mstowie (ul. Targowa 2). Wstęp bezpłatny.