Programy i przedsięwzięcia Ministra dla uczniów, nauczycieli i szkół

Nowa wystawa w Centrum Nauki Kopernik

Nowa wystawa w Centrum Nauki Kopernik

„Przyszłość jest dziś. Misja: Ziemia” to tytuł nowej wystawy czasowej otwartej w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.


Wystawa składa się z 3 modułów, a w każdym poruszany jest inny aspekt związany z wyzwaniami przyszłości i nowoczesnymi technologiami. Pierwszy moduł zatytułowany „Cyfrowy Mózg” został otwarty w listopadzie 2021 i prezentuje różne zastosowanie sztucznej inteligencji, np. w twórczości artystycznej.

Drugi moduł „Przyszłość jest dziś. Misja: Ziemia” – otwarty pod koniec listopada 2022 r. – koncentruje się na problemach dotyczących zmian klimatycznych i przeludnienia. Autorzy wystawy przedstawiają w niej bieżące informacje i opracowane przez naukowców sposoby przeciwdziałania kryzysowi.

Jak zapowiedział Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik, zwiedzający dostaną sporą dawkę informacji w postaci liczb, które są najlepszym dowodem, że człowiek musi przemyśleć swoje zachowanie jako mieszkaniec Ziemi.

– Na tej wystawie zwiedzający będą mogli skonfrontować się z różnymi emocjami zarówno tymi niepokojącymi scenariuszami, ale też pozytywnymi, które pokazują, że możemy mieć wpływ – indywidualnie i jako społeczność całej ziemi – dodał dyrektor CNK.

W czerwcu 2023 planowane jest otwarcie 3 modułu „Człowiek 2.0”, w którym autorzy postanowili skoncentrować się na medycynie przyszłości: – Pokażemy, jak technologie i innowacje zmieniły i zmienią medycynę. Będziemy także zadawać trudne pytania, o to jak daleko medycyna przyszłości będzie mogła nie tylko leczyć, ale także zmieniać i ulepszać człowieka – zapowiedział Robert Firmhofer.

Wystawa powstała w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”, który jest realizowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, wspólnie z Państwowym Instytutem Badawczym NASK oraz Centrum Nauki Kopernik. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Wystawa jest współfinansowana ze środków Funduszy Europejskich oraz budżetu państwa.