Programy i przedsięwzięcia Ministra dla uczniów, nauczycieli i szkół

Nowy cykl animacji NPRCz 2.0 – współczesne oblicza bibliotek

Nowy cykl animacji NPRCz 2.0 – współczesne oblicza bibliotek

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 powstały materiały promocyjne dla bibliotek publicznych i szkolnych. W pakiecie znalazły się trzy animacje prezentujące biblioteki jako nowoczesne centra dostępu do kultury i wiedzy oraz lokalne ośrodki kultury. Celem materiałów jest zaprezentowanie nowych możliwości oraz różnorodnej oferty bibliotek, która jest odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania użytkowników zarówno tych najmłodszych, dorosłych i seniorów, jak też całych rodzin.

Materiały są elementem kampanii społecznej NPRCz 2.0 mającej na celu popularyzowanie czytelnictwa i bibliotek jako miejsc atrakcyjnych dla różnych grup wiekowych. Filmy w nowoczesny i przystępny sposób pokazują, że współczesne biblioteki oprócz książek mają dla czytelników wiele innych atrakcyjnych propozycji spędzania czasu, w tym wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, integrujących lokalne społeczności.

Dzięki bogatej ofercie skierowanej do czytelników biblioteki aspirują do pełnienia roli tzw. „trzeciego miejsca” (po domu i pracy) i w znaczący sposób przyczyniają się do zwiększania dostępu do kultury i uczestnictwa w niej okolicznych mieszkańców. To miejsca inspirujących spotkań i rozmów z pisarzami, podróżnikami, fotografami oraz innymi twórcami kultury, pokazów filmowych, koncertów, spektakli teatralnych, wystaw, a nawet warsztatów rysowania komiksów, wiedzy o kosmosie oraz lekcji komputerowych i programowania. Jednocześnie, idąc z duchem czasu, biblioteki udostępniają książki w formatach cyfrowych, np. audiobooki i ebooki, konsole do gier, a nawet stają się galeriami sztuki multimedialnej przez rozbudowane mediateki.

Wszystkie trzy animacje łączy wspólne hasło: „Biblioteka to miejsce spotkań – ludzi, idei, myśli, doświadczeń, szeroko pojętej kultury. Sprawdź, jak wiele możesz zrobić w swojej lokalnej bibliotece!”.

Filmy mogą być bezpłatnie wykorzystane przez pracowników bibliotek publicznych i szkolnych jako element uzupełniający ich dotychczasowe działania, takie jak np. lekcje biblioteczne, warsztaty edukacyjne czy pokazy filmowe.

Animacje w ramach NPRCz 2.0 przygotowała Magda Arażny (magdarysuje.pl).

Biblioteka – dużo więcej niż tylko książki

Biblioteka – przestrzeń inspirujących spotkań

Biblioteka – nowoczesne centrum kultury