Programy i przedsięwzięcia Ministra dla uczniów, nauczycieli i szkół

Odkrywamy pasje uczniów. „Laboratoria Przyszłości” – relacje ze szkół

Odkrywamy pasje uczniów. „Laboratoria Przyszłości” – relacje ze szkół

Rozwijamy talenty, pomagamy odkrywać pasje, uczymy pracy w grupie i rozwijamy kompetencje przyszłości dzięki sprzętom zakupionym z Programu „Laboratoria Przyszłości”. Z nowoczesnych pomocy dydaktycznych skorzystali uczniowie ze szkół w Gomunicach, Rakoniewicach, Chrzanowie, Widomej oraz Pomykowie.

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Gomunicach wzbogaciła się o wiele nowoczesnych pomocy dydaktycznych. Całkowicie wyposażono pracownię techniczną w szafy, warsztaty techniczne oraz podstawowe narzędzia ręczne i elektronarzędzia. Zakupiono sprzęt AGD do zajęć kulinarnych. Szkoła została unowocześniona, a dzięki wsparciu otrzymanemu z projektu zajęcia są ciekawsze i bardziej angażujące. Lekcje pomagają uczniom w odkrywaniu talentów.

Dzięki wykorzystaniu zestawu FORBOT, który służy do projektowania i programowania, oraz drukarki 3D uczniowie wykonali m.in. ozdoby świąteczne, gwizdki, breloki do kluczy oraz przywieszki z imionami. W ramach projektu szkoła pozyskała ponadto sprzęt do archiwizowania zdjęć. Nowoczesny aparat fotograficzny i kamera pozwalają tworzyć dobrej jakości zdjęcia i filmy.

Z dofinansowania w ramach programu korzysta też Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Rakoniewicach, gdzie w sprzęt do obróbki drewna została wyposażona pracownia techniczna. Młodzież chętnie uczestniczy w zajęciach, w których może rozwijać swoje zdolności manualne, tworząc przepiękne i pomysłowe prace wytwórcze.

Z kolei dzięki goglom VR uczniowie mogą podziwiać niezwykłe krajobrazy, zwiedzać miasta, poznawać różne budowle, przekonać się, jak wyglądają rośliny występujące w strefie równikowej, doznać oślepiającego blasku pustyni czy bezkresu pustyń lodowych.

Szkoła Podstawowa nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi im. Szarych Szeregów w Chrzanowie zakupiła stację pogodową, która pozwala uczniom na obserwacje zmieniających się warunków atmosferycznych. Uczniowie rejestrowali wskazania meteorologiczne, takie jak temperatura, wilgotność powietrza, opady, ciśnienie czy kierunek wiatru. Na zajęciach z przyrody młodzi ludzie wykorzystali sprzęt do obserwacji komórek roślinnych i zwierzęcych, uczyli się obsługi mikroskopu i sporządzali własne preparaty mikroskopowe.

Nowoczesne wyposażenie zakupione w ramach „Laboratoriów Przyszłości” trafiło również do Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Widomej, gdzie uczniowie w aktywny sposób korzystają m.in. z drukarek i długopisów 3D – potrafią samodzielnie zrobić np. breloczki do kluczy czy figury geometryczne. Eksperymenty z elektrycznością też nie są już dla nich problemem – dzięki zakupionym zestawom uczniowie klasy VIII potrafią zbudować obwód elektryczny, a klasy I-III uczą się kodowania z robotem z serii „Programming Time”. To właśnie w szkole uczniowie pierwszy raz mogli skorzystać z zestawów do programowania.

Drukarka 3D z akcesoriami, mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami, stacje lutownicze, aparat fotograficzny, statyw do aparatu i kamery, zestaw lamp światła ciągłego, mikrofon kierunkowy, mikroport, roboty edukacyjne, laptop, LEGO Education SPIKE – to sprzęt, który w ramach „Laboratoriów Przyszłości” trafił do Zespołu Placówek Oświatowych w Pomykowie.

Największe wrażenie na uczniach zrobiła drukarka 3D i możliwość drukowania nie tylko prostych elementów, ale też tworzenie ciekawych konstrukcji. Dzięki temu mogli rozwijać swoją kreatywność, wyobraźnię i myślenie przestrzenne. Chętnie wykonywali także ozdoby z miedzianego drutu, korzystając na zajęciach z techniki ze stacji lutowniczych.