Programy i przedsięwzięcia Ministra dla uczniów, nauczycieli i szkół

„Pociąg do czytania” – wakacyjna Strefa NPRCz 2.0 na dworcach kolejowych

„Pociąg do czytania” – wakacyjna Strefa NPRCz 2.0 na dworcach kolejowych

4 sierpnia, w hali głównej Dworca Wschodniego w Warszawie, startuje akcja „Pociąg do czytania”, zorganizowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Narodowe Centrum Kultury (NCK) oraz Polskie Koleje Państwowe S.A. (PKP) zapraszają podróżnych do skorzystania ze specjalnej wakacyjnej strefy relaksu z książką, wyposażonej w nowości wydawnicze. Pasażerowie na Dworcu Wschodnim PKP w stolicy w godz. 9.00–18.00 będą mogli nie tylko wypełnić czas oczekiwania na pociąg ciekawą lekturę, ale też skorzystać z aktywności przygotowanych przez animatorów i bibliotekarzy. W kolejne piątki strefa NPRCz 2.0 pojawi się na dworcach kolejowych w Katowicach (11 sierpnia), Gdyni (18 sierpnia), Krakowie (25 sierpnia) oraz we Wrocławiu (1 września).

Celem akcji „Pociąg do czytania” jest przypomnienie o zaletach czytania jako przyjemnego i wartościowego sposobu spędzania czasu oraz uświadomienie, że podróż i lektura to doskonałe połączenie. Obie aktywności poszerzają naszą wiedzę o świecie, przenoszą nas w nowe, często nieznane rejony i realia, wzbogacają nasze doświadczenia i przeżycia, pozwalają spojrzeć na świat z innej perspektywy.

Do końca wakacji w specjalnie zaprojektowanej mobilnej strefie relaksu, która będzie wędrowała przez kolejne sierpniowe piątki po największych polskich dworcach kolejowych, podróżni będą mogli odpocząć na leżakach lub fotelach z interesującą lekturą. Dodatkowo zaplanowane zostały atrakcje, które mają zachęcić gości strefy do rozmaitych aktywności proczytelniczych. Książka to nie tylko słowa, ale też ilustracje, dlatego w ramach akcji przewidziano zabawy rysunkowe prowadzone przez Roberta Trojanowskiego, autora publikacji edukacyjnych dla dzieci, który będzie tworzył na żywo rysunki na specjalne zamówienie publiczności. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali quizy literackie i warsztaty plastyczne. Kolejna atrakcja strefy to „Księga Podróży”, w której pasażerowie będą mogli dzielić się refleksjami i wspomnieniami z wakacji oraz impresjami związanymi z literaturą. Sprawdzimy, jakie książki umilają im podróże, co polecają i kto ich inspiruje.

Ważnym elementem akcji „Pociąg do czytania” jest lokalność i aktywności związane z konkretnym miastem i regionem, np. dodatkową atrakcją warszawskiej strefy NPRCz 2.0 na Dworcu Wschodnim 4 sierpnia będzie spacer z przewodnikiem pt. „Praga w podróży”, zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną im. Księdza Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ. Podczas przechadzki po dworcu poznamy związane z nim ciekawostki, w tym m.in. wykorzystanie przestrzeni dworcowej w kultowych filmach, jak np. „Nie lubię poniedziałku”, „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz” czy „Czterdziestolatek”.

Partnerami stref czytelniczych na kolejnych dworcach będą lokalne biblioteki:

  • Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach,
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni,
  • Biblioteka Wojewódzka w Krakowie,
  • Miejska Biblioteka Publiczna im. T. Różewicza we Wrocławiu – Filia nr 12.

Placówki te zaplanowały specjalne propozycje, skierowane do różnych grup czytelników.

Biblioteki to nie tylko miejsca i instytucje pełne pomysłów, lokalne centra dostępu do kultury i wiedzy oraz naturalni partnerzy akcji promującej czytelnictwo, ale też głównie beneficjenci Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Szczegółowy program aktywności w strefach czytelniczych w poszczególnych miastach będzie dostępny na stronie internetowej NPRCz oraz na stronach lokalnych bibliotek, które są partnerami akcji w Katowicach, Gdyni, Krakowie i we Wrocławiu.

Akcja „Pociąg do czytania” jest organizowana przez narodowe Centrum Kultury w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w partnerstwie z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A.

Zestaw logotypów instytucji zaangażowanych w program