Programy i przedsięwzięcia Ministra dla uczniów, nauczycieli i szkół

Podsumowanie programu „Poznaj Polskę na sportowo”

Podsumowanie programu „Poznaj Polskę na sportowo”

„Poznaj Polskę na sportowo” to program, którego celem jest upowszechnianie wśród uczniów uniwersalnych wartości sportu i olimpizmu, przybliżanie historii sportu oraz promowanie zdrowego stylu życia. Ważnym aspektem inicjatywy jest także kształtowanie lokalnego patriotyzmu i przywiązania do swojej małej ojczyzny. Program był skierowany do uczniów od 6 do 19 lat. Na jego realizację MEiN przeznaczyło 10 mln zł. Podsumowanie programu odbyło na stadionie stołecznej Legii podczas meczu Polska – Chile.

Informacje o programie

Program „Poznaj Polskę na sportowo” umożliwił ponad 19 tys. uczniów (19 069) udział w meczach piłki nożnej. O sfinansowanie wyjazdu na wydarzenia sportowe mogły ubiegać się kluby sportowe zrzeszone w Polskim Związku Piłki Nożnej, których członkami są uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Od 28 września do 16 listopada w projekcie wzięły udział 423 kluby sportowe.

Najchętniej oglądaną rozgrywką sportową był mecz Polska – Chile. Wzięło w nim udział ponad 10 tys. osób (10 673) z 259 klubów z całej Polski.
Program realizował Polski Związek Piłki Nożnej.

Z kolei wśród najchętniej oglądanych meczów klubowych znalazły się:

  • KKS Lech Poznań – Raków Częstochowa (640 osób),
  • Jagiellonia – Legia Warszawa (514 osób),
  • Pogoń Szczecin – Górnik Zabrze (500 osób).

Test wiedzy o piłce nożnej

W ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę na sportowo” PZPN przygotował materiały edukacyjne oraz zorganizował quiz wiedzy dotyczący piłki nożnej. W inicjatywie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, niezależnie od tego, czy trenują piłkę nożną w klubach, czy są po prostu kibicami.

Tekst składał się z trzech etapów. Zwycięzcami pierwszego etapu zostało 25 uczniów i 25 uczennic z najlepszym wynikiem w swoim województwie. Zostali oni zaproszeni do kolejnego etapu, który był rozgrywany od 10 października do 7 listopada.

Założenia programu „Poznaj Polskę na sportowo”

Misją programu było wspieranie lokalnego patriotyzmu i budowanie przywiązania do swojej małej ojczyzny. Kluby piłkarskie to jeden z kluczowych elementów integrujących lokalną społeczność. Wokół drużyn piłkarskich tworzą się społeczności, które podtrzymują tradycje i zwyczaje. Podobnie jest z reprezentacją narodową, która wspiera budowanie wspólnoty narodowej. Sportowe sukcesy, szczególnie piłkarskie to część naszej historii.

Wśród założeń przedsięwzięcia były także:

  • promocja wśród uczniów pozytywnych wzorców jakie niesie ze sobą sport, tj. determinacji, wytrwałości, woli walki, konsekwencji, dyscypliny pracy,
  • przedstawienie dydaktycznej i wychowawczej funkcji sportu,
  • przekazanie wiedzy na temat uniwersalnych wartości sportu, historii sportu, w szczególności piłki nożnej,
  • promocję wśród uczniów zdrowego i aktywnego trybu życia.

Zobacz wszystkie zdjęcia