Programy i przedsięwzięcia Ministra dla uczniów, nauczycieli i szkół

Ponad 1,1 mln zł na rozwój czytelnictwa w województwie podlaskim

Ponad 1,1 mln zł na rozwój czytelnictwa w województwie podlaskim

Środki przekazane na rozwój czytelnictwa w 2023 r. w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, ze szczególnym uwzględnieniem województwa podlaskiego, to główny temat konferencji prasowej wiceministra Dariusza Piontkowskiego i kurator Beaty Pietruszki.

Rządowe wsparcie na rozwój czytelnictwa

– Mieliśmy okazję po raz kolejny zaproponować szkołom, placówkom oświatowym, a także przedszkolom możliwość uzyskania środków na potrzeby bibliotek szkolnych, bibliotek pedagogicznych. Łącznie w skali roku ok. 30 mln zł trafi do tych placówek oświatowych – powiedział  wiceminister Dariusz Piontkowski podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Szkole Podstawowej nr 6 w Białymstoku. W 2023 r. w ramach priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 do szkół, przedszkoli, placówek oświatowych i bibliotek pedagogicznych trafi blisko 30 mln zł (29 400 000 zł). W przypadku przedszkoli wsparcie finansowe może być przeznaczone na zakup nowości wydawniczych oraz działania promujące czytelnictwo. Szkoły ze środków z NPRCz 2.0 mogą ponadto zakupić elementy wyposażenia, w tym sprzęt komputerowy, oprogramowanie, czytniki e-booków, a także regały, półki, biurka, szafy, fotele. Sekretarz Stanu w MEiN podkreślał, że rządowe wsparcie umożliwia realizację działań promujących czytelnictwo. – Dzięki tym pieniądzom miliony egzemplarzy trafiają do bibliotek szkolnych, wzbogacają księgozbiory, pozwalają zachęcać młodych ludzi do tego, aby rozpoczęli czytanie czy kontynuowali. Dobór lektur, które są kupowane przez biblioteki czy szkoły, pozostaje w ich gestii. To one decydują – podkreślał.

Dofinansowanie w ramach NRPCZ 2.0 dla województwa podlaskiego

Tylko w województwie podlaskim dofinansowanie w ramach NPRCz 2.0 na rok 2023 przyznano 187 przedszkolom, szkołom, placówkom oświatowym i bibliotekom pedagogicznym. Łącznie na zakup nowości wydawniczych i wyposażenia bibliotek oraz promocję czytelnictwa placówki te otrzymają ponad 1,1 mln zł (1 148 427 zł). W 2021 r. było to blisko 610 tys. zł (609 217 zł), a w 2022 r. blisko 800 tys. zł (792 719 zł). W zależności od wielkości placówki wsparcie wynosi od 1,5 tys. do 12 tys. zł. – Jest to ważne wsparcie promujące czytelnictwo, doposażające biblioteki szkolne. W tej chwili także przedszkola mogą przeznaczać dofinansowanie na nowości książkowe czy także promocję czytelnictwa – podsumowała realizację programu w województwie podlaskim kurator Beata Pietruszka.

Szkoła Podstawowej nr 6 w Białymstoku ze wsparciem z NPRCz 2.0

Konferencja Sekretarza Stanu w MEiN Dariusza Piontkowskiego i Podlaskiej Kurator Oświaty Beaty Pietruszki odbyła się w Szkole Podstawowej nr 6 w Białymstoku. To jedna z placówek, która otrzymała wsparcie z Narodowego Programu Rozwoju w wysokości 12 tys. zł. Dodatkowe 3 tys. to wkład własny samorządu. Jak wskazywała dyrektor szkoły, środki te zostaną przeznaczone na zakup oprogramowania, półek, regałów i ogólny remont czytelni. Zaznaczyła, że w ramach działań promujących czytelnictwo zostaną zorganizowane spotkania z lokalnymi pisarzami i twórcami. Podkreśliła jednocześnie, że uczniowie chcieliby, aby w placówce zorganizowano kącik czytelniczy.