
Rękawica tłumacząca język migowy – wynalazek uczniów białostockiego liceum
Uczniowie drugiej klasy Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej opracowali specjalną rękawicę, która tłumaczy język migowy. STJM, czyli Sensoryczny Tłumacz Języka Migowego współpracuje ze smarfonem i pozwala na płyną komunikację między osobami „migającymi” i osobami nieznającymi języka migowego.
Rękawicę tłumaczącą język migowy opracował zespół uczniów w składzie: Ewa Karp, Paweł Buczyński, Jakub Kokoszkiewicz, Michał Łukaszuk i Konrad Olifier. Na pomysł tłumacza języka migowego wpadł Konrad Olifier – uczeń klasy drugiej o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Białostockiej.
STJM to rękawica zakładana przez osobę „migającą”. Została wyposażona w szereg czujników, które zbierają dane o ułożeniu poszczególnych palców, jak i całej dłoni. Dane te są następnie interpretowane i gdy urządzenie rozpozna pokazywane litery, zamieniane je na alfabet i wysyła do smartfona, gdzie są wyświetlane na ekranie przy użyciu napisanej przez uczniów aplikacji. Urządzenie może znaleźć zastosowanie nie tylko do nauki języka migowego, ale także jako przydatne wyposażenie służb interwencyjnych i ratowniczych.
Wynalazek młodych badaczy zyskał uznanie w oczach jury ogólnopolskiego konkursu Młody Innowator 2022, które przyznało zespołowi z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej pierwsze miejsce w konkursie.
Sensoryczny Tłumacz Języka Migowego.