Programy i przedsięwzięcia Ministra dla uczniów, nauczycieli i szkół

Uczniowie „Starego Ogólniaka” w Piszu zwiedzili Gdańsk i poznali jego historię

Uczniowie „Starego Ogólniaka” w Piszu zwiedzili Gdańsk i poznali jego historię

Westerplatte, Europejskie Centrum Solidarności, Sołdek oraz Muzeum II Wojny Światowej to najważniejsze punkty wycieczki edukacyjnej uczniów ze „Starego Ogólniaka” w Piszu. Wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu z programu „Poznaj Polskę”.

Gdańsk w ramach „Poznaj Polskę”

Uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bojowników o Polskość Mazur, tzw. „Starego Ogólniaka”, za cel swojej wycieczki obrali Gdańsk. Podczas wyjazdu zwiedzili m.in. Westerplatte i Europejskie Centrum Solidarności. Ważnym miejscem na trasie wycieczki uczniów z Pisza był „Sołdek” – pierwszy prototypowy, pełnomorski statek zbudowany w Polsce po II wojnie światowej. To unikatowy zabytek techniki okrętowej, jedyny rudowęglowiec z napędem parowym zachowany obecnie na świecie.

Podczas trzydniowej wycieczki uczniowie ze „Starego Ogólnika” odwiedzili także Muzeum II Wojny Światowej, w którym kultywowana jest pamięć o ofiarach systemów totalitarnych i bohaterach walk o wolność wielu narodowości.

Organizacja wycieczek w roku szkolnym 2022/2023

Program „Poznaj Polskę” cieszy się ogromną popularnością wśród uczniów i nauczycieli. Umożliwia młodym ludziom poznawanie Polski – tradycji, zabytków, kultury oraz historii. Jego celem jest uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego i nadanie mu bardziej praktycznego wymiaru.

W edycji jesiennej „Poznaj Polskę” uczniowie i nauczyciele mogą wybierać spośród 760 miejsc na mapie Polski w ramach 4 obszarów edukacyjnych:

  • Śladami Polskiego Państwa Podziemnego,
  • Śladami kard. Stefana Wyszyńskiego,
  • Kultura i dziedzictwo narodowe,
  • Największe osiągnięcia polskiej nauki.

 

Zdjęcia: I Liceum Ogólnokształcące im. Bojowników o Polskość Mazur w Piszu