Programy i przedsięwzięcia Ministra dla uczniów, nauczycieli i szkół

W Drohiczynie otwarto Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności

W Drohiczynie otwarto Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Drohiczynie powstała Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA). To kolejne miejsce na mapie Polski, w którym uczniowie mogą swobodnie eksperymentować i poznawać ciekawostki ze świata nauki. W uroczystym otwarciu placówki uczestniczył Sekretarz Stanu w MEiN Dariusz Piontkowski.

Kolejna SOWA w województwie podlaskim

– Centrum Nauki Kopernik podzieliło się swoją wiedzą i doświadczeniami. Przekazało część swojej wystawy – kilkanaście eksponatów plus do tego część praktyczna, która ma zachęcać młodzież i dzieci do tego, aby eksperymentowały, aby nie bały się odkrywać, jak funkcjonuje świat wokół nas – mówił wiceminister Piontkowski podczas otwarcia Stefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Wiceminister zachęcał też dorosłych do zapoznania się z eksponatami i proponowanymi doświadczeniami: – Myślę, że nam, dorosłym, też się to przyda. Mniej więcej wiemy, jak coś funkcjonuje, ale dlaczego tak to działa, to już nie zawsze jesteśmy w stanie wytłumaczyć. Sekretarz Stanu wyraził nadzieję, że trzecia SOWA, która powstała w województwie podlaskim po Suwałkach i Łomży, będzie miejscem nauki i zabawy. – Mam nadzieję, że w najbliższych tygodniach i miesiącach to miejsce będzie żyło, będzie przynosiło efekty, a młodzi ludzie z tej części Podlasia oraz Mazowsza i Lubelszczyzny chętnie będą tu przyjeżdżać – zauważył wiceminister Dariusz Piontkowski. Wyraził jednocześnie przekonanie, że będzie to miejsce wyjazdów szkolnych i rodzinnych wycieczek.

SOWA w Drohiczynie

W całej Polsce powstają kolejne Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli małe centra nauki, w których zgodnie z innowacyjnym podejściem praktykowanym od lat w Centrum Nauki Kopernik wiedzę zdobywa się poprzez samodzielne poszukiwanie i eksperymentowanie. W skład wystawy w Drohiczynie wchodzi 18 eksponatów interaktywnych oraz wyposażenie przestrzeni warsztatowej (Majsternia) służącej swobodnemu eksperymentowaniu i podejmowaniu wyzwań konstruktorskich. Wystawa dotyczy różnych dziedzin nauki, dzięki czemu zwiedzający mogą poznawać rozmaite aspekty świata przyrody, takie jak: ruch, światło, ludzki organizm.

Centra nauki w regionach

Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) to wspólna inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki i Centrum Nauki Kopernik. Zakłada rozwój ogólnopolskiej sieci lokalnych małych centrów nauki w mniejszych miastach i miejscowościach (do 150 tys. mieszkańców). Powstają one w całym kraju w już istniejących instytucjach kultury oraz instytucjach naukowo-oświatowych (np. domy kultury, biblioteki, mediateki, galerie sztuki, muzea), w których działalność statutową lub programową wpisane jest popularyzowanie idei nauki, techniki, edukacji, sztuki i kultury. W każdej placówce można zwiedzać interaktywną wystawę oraz uczestniczyć w doświadczeniach i eksperymentach naukowych.

32 małe centra nauki

W sumie w 32 miejscowościach w całej Polsce powstaną Strefy, Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, które będą promowały ideę uczenia się opartą na samodzielnym poszukiwaniu, eksperymentowaniu i odkrywaniu zjawisk otaczającego nas świata. Pierwsze dwa pilotażowe centra uruchomiono w 2021 r. Drohiczyn jest pierwszym miejscem, w którym w 2023 r. otwarto Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności.