Programy i przedsięwzięcia Ministra dla uczniów, nauczycieli i szkół

Warto zwiedzać Polskę! Warto „Poznać Polskę”!

Warto zwiedzać Polskę! Warto „Poznać Polskę”!

6 marca wystartowała kolejna edycja programu „Poznaj Polskę”. Pierwszeństwo w naborze mają szkoły, które do tej pory nie otrzymały dofinansowania na wyjazdy edukacyjne. Na liście punktów edukacyjnych znalazło się ponad 1260 miejsc ważnych dla naszej historii, kultury i nauki. Jak dotąd szkoły złożyły wnioski o dofinansowanie wycieczek na kwotę ponad 25 mln zł. Zachęcamy do skorzystania z programu. Warto „Poznać Polskę”!

IV edycja programu

– Program „Poznaj Polskę” to program, który pozwala na sfinansowanie wycieczek po Polsce tak, aby uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogli odwiedzić ważne miejsca dla polskiej historii. Z programu skorzystało już kilkanaście tysięcy szkół i kilkaset tysięcy uczniów. Chcemy ten program kontynuować – mówił wiceminister Dariusz Piontkowski, zachęcając do udziału w przedsięwzięciu.

Od 6 marca trwa nabór do IV edycji programu „Poznaj Polskę”. Przez pierwsze dwa tygodnie pierwszeństwo w składaniu wniosków mają te szkoły, które dotychczas nie korzystały z dofinansowania wycieczek edukacyjnych.

Pula środków w obecnej edycji to 50 mln zł. Jak dotąd złożono wnioski o dofinansowanie wycieczek na kwotę pond 25 mln zł.

Olsztyn na mapie punktów edukacyjnych „Poznaj Polskę”

Zamek Kapituły Warmińskiej, Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie to tylko wybrane przykłady spośród 1261 punktów edukacyjnych w programie „Poznaj Polskę”. Miejsca te odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 75 im. Marii Konopnickiej w Warszawie.

O ofercie edukacyjnej Zamku Kapituły Warmińskiej opowiadała Małgorzata Rucińska, asystent w dziale edukacji, promocji i wydawnictw Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, która zwróciła uwagę na rosnącą popularność tego miejsca w związku z uruchomieniem programu „Poznaj Polskę”.

– Olsztyński Zamek od samego początku bierze udział w programie „Poznaj Polskę” i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Tak naprawdę są to żywe lekcje historii. Skoro jesteśmy w Olsztynie, to mamy ofertę związaną z Mikołajem Kopernikiem, ale również mamy warsztaty związane z tkactwem, mamy stylowe wnętrza – mówiła.

Podczas zwiedzania Zamku Kapituły Warmińskiej uczniowie obejrzeli wystawę poświęconą tkactwu na Warmii i Mazurach, wystawę obrazów, w tym m.in. galerię portretu holenderskiego, a przede wszystkim liczący ponad 500 lat inkunabuł medyczny, z którego korzystał Mikołaj Kopernik. W starodruku znajdują się odręczne zapisy wybitnego astronoma.

O związkach Mikołaja Kopernika z regionem przypomniał Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki: – W sposób szczególny zapraszam na Warmię i Mazury do regionu, w którym przez blisko 40 lat żył i tworzył Mikołaj Kopernik – powiedział wojewoda, zachęcając do udziału w programie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Wizytę na Zamku w Olsztynie pozytywnie ocenili sami uczniowie, którzy podkreślali, że dzięki takim wyjazdom mogą pogłębić swoją wiedzę i zdobyć nowe informacje.
– Dzisiaj najbardziej podobało mi się zwiedzanie Zamku w Olsztynie. Warto jeździć na wycieczki szkolne, dlatego że można więcej czasu spędzić ze znajomymi oraz można się dowiedzieć nowych rzeczy, o których nie uczymy się w szkole – relacjonowała swoje wrażenia jedna z uczennic.

Na trasie wycieczki znalazły się także Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. W Planetarium uczniowie uczestniczyli w seansie „Niebo dzisiejszej nocy”. To autorski pokaz prowadzony na żywo przez astronoma, podczas którego młodzi ludzie dowiedzieli się, jak będzie wyglądać niebo danej nocy oraz gdzie można znaleźć „gwiazdy wędrujące”, czyli planety. W trakcie spotkania poznali także m.in. gwiazdozbiory charakterystyczne dla danej pory roku, jak również te zodiakalne, do których należą np. Ryby, Lew czy Panna.

– W Planetarium zapraszamy wszystkich, żeby zobaczyli, jak pięknie wygląda kosmos, i co ciekawego można w tym kosmosie odkryć. Natomiast Obserwatorium Astronomiczne to jest takie bardzo specyficzne miejsce, do którego zapraszamy wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się, jak wyglądała i jak wygląda obecnie praca astronoma – wskazywała Agnieszka Zbanyszek, zastępca dyrektora olsztyńskiego Planetarium. – Oba te miejsca cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród dzieci, młodzieży i dorosłych – dodała.

– Można zyskać wiele wiadomości, o których się wcześniej nie wiedziało. – Można mieć fajne zdjęcia, pokazać kolegom, koleżankom. – Poznaje się świat – tak podsumowali swoja wycieczkę do Olsztyna uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 75 w Warszawie.