Programy i przedsięwzięcia Ministra dla uczniów, nauczycieli i szkół

Wystartowała IV edycja programu „Poznaj Polskę”

Wystartowała IV edycja programu „Poznaj Polskę”

Rozpoczęcie naboru do czwartej edycji programu „Poznaj Polskę” to główny temat konferencji prasowej wiceministra Dariusza Piontkowskiego. Sekretarz Stanu w MEiN podkreślił, że w najnowszym naborze jako pierwsze mogą aplikować te szkoły, które wcześniej nie korzystały ze wsparcia finansowego.

Pierwszeństwo dla szkół, które wcześniej nie korzystały z programu

– Chcemy, aby uczniowie poznawali nasz kraj, poznawali jego historię, kulturę, zabytki, ale także miejsca chronionego krajobrazu, miejsca atrakcyjne przyrodniczo, związane z wielkimi Polakami, historią najnowszą, historią polskiego państwa podziemnego – mówił wiceminister Dariusz Piontkowski podczas konferencji.

– To już czwarta edycja. Warunki dofinansowania są podobne, jak w poprzednich edycjach, czyli możliwość dofinansowania do 80 proc. kosztów wyjazdu, nie więcej niż 150 zł na osobę, łącznie z wyżywieniem, przyjazdem oraz biletami wejściowymi. Szkoły mogą uzyskać dofinansowanie do różnej liczby wycieczek, w zależności od wielkości szkoły, od jednej do sześciu wycieczek – dodał Sekretarz Stanu w MEiN.

6 marca rozpoczął się nabór w kolejnej edycji programu „Poznaj Polskę”. Przez czternaście dni wnioski mogą składać organy prowadzące szkoły, które nie otrzymały wsparcia finansowego w poprzednich edycjach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”.

– Zauważyliśmy, że są szkoły i organy prowadzące, które specjalizowały się w szybkim dostępie do portalu i składały wnioski systematycznie, jako jedne z pierwszych, postanowiliśmy, że tym razem przez pierwsze dwa tygodnie wnioski mogą składać szkoły i organy prowadzące, które jeszcze nie korzystały z programu „Poznaj Polskę” – powiedział wiceminister.

20 marca ruszy nabór dla pozostałych szkół

– Dopiero, gdy zostanie wykorzystana alokacja dla szkół, które nie korzystały z programu, po dwóch tygodniach, tj. 20 marca o godz. 10 ruszy nabór dla tych organów prowadzących i szkół, które już w poprzednich latach z programu korzystały. W tym roku mamy alokacje w wysokości 50 mln zł. To pozwoli na to, aby kolejne setki tysięcy dzieci skorzystały z tego programu – podkreślił wiceminister.

Wiceminister Dariusz Piontkowski przypomniał, że dotychczas z programu skorzystało ok. 700 tys. uczniów. Celem inicjatywy jest wzbogacenie i urozmaicenie zajęć lekcyjnych oraz zainteresowanie młodych ludzi miejscami i wydarzeniami ważnymi dla naszej historii oraz kultury. Dzięki programowi tematy ujęte w podstawie programowej mogą być przedstawione w ciekawy i atrakcyjny dla młodych ludzi sposób.